TB5X Mehmet DİVİLİ Kişisel Web Sitesi » Nedir şu QRP dedikleri?

Buradasınız : Ana Sayfa // Genel // Nedir şu QRP dedikleri?

Nedir şu QRP dedikleri?

QRP, Amatör telsizcilikte, Q kodlarında düşük güç , gücünüzü düşürün anlamına gelir. QRP ler de düşük güçlü çıkış yapan telsizlerdir.

Çıkışları genelde 10 Watt kadardır. Hatta daha düşük olanları da vardır.”Bu kadar düşük güçlü telsizle nerelerle görüşülebilir ki?” diye düşünebilirsiniz. Bir QRP telsizle, iyi bir atmosfer şartlarında dünyanın her yeri ile görüşebilmeniz mümkündür.

Peki nasıl oluyor da bu kadar düşük güçle bu kadar uzaklara kadar sesimizi gönderebiliyoruz? Bunu daha iyi anlamak için biraz atmosfere ve HF dalgaların özelliklerine bakmak gerekir.

HF bandı 1.6-30 MHz arasındadır. HF bandına kısa dalga da adı verilir.Radyo sinyalleri de aynı ses dalgaları gibi bir yere çarptığında yansıyarak yoluna devam ederler. Kısa dalga sinyaller de atmosferin iyonosfer tabakasından yansıyarak tekrar dünyaya düşerler. Bu sayede dünyanın çok çok uzak noktalarına kadar ulaşması mümkündür.

Gündüz ve gece saatlerinde iyonosferin yapısı farklı olduğundan haberleşmede de farklılıklar gözlemlenir.

Bazı günlerde çok iyi duyduğunuz istasyonları bazı günler hiç duyamayabilirsiniz. Yine bazı günler yakın istasyonları net duyarken, bazen de uzak istasyonları çok net duyabilirsiniz. Bu tamamen atmosferin o anki yapısıyla alakalıdır.

Niçin QRP?

Çünkü QRP düşük güçlü bir telsiz olduğundan (Normal bir HF telsiz 100 Watt kadar çıkış verir) yapıları daha basittir. Hacimsel olarak daha küçüktür, kolay taşınabilirler ve daha az akıma ihtiyaç duyarlar, pille bile çalıştırılabilirler.

Örnek verecek olursak avuç içine bile sığabilen CW (mors gönderen) QRP telsizler vardır.. Birkaç parçanın biraraya getirilmesi ile oluşturulabilen basit ama iş görebilen bir QRP yapılabilir.

Benim yaptığım QRP telsizler resimde görülen telsizlerdir. Bu telsizi Fransız bir radyo amatörü olan  F6BQU çağrı işaretli sevgili Luc Pistorius tasarlamış ve http://lpistor.chez-alice.fr/forty1b.htm adresindeki web sitesinden amatörlerle paylaşmıştır. Bu devreyi bir çok radyo amatörü arkadaşımız yapmış çalıştırmış ve geliştirmiştir..

Benim kendi yaptığım qrp telsizler de bu telsizlerin birebir aysınıdır. Biri çıkış katı ilavesi ile 10 watt kadar çıkış vermektedir. Diğeri ise 2 watt kadar çıkış veriyor. İnsanın kendi yaptığı bir telsiz ile QSO yapması bambaşma bir duygu… Herkese tavsiye ederim. Bu zevkli çalışmayı yapacak arkadaşlara şimdiden başarılar diliyorum..

 

Başka projelerde görüşmek izere.. 73 ler…

TB5X
Mehmet DİVİLİ
www.tb5x.com5 Yorum yapılmış " Nedir şu QRP dedikleri? "

 1. KIRIKDR diyor ki:

  Mehmet hocam eline sağlık telsizin ön paneli nostaljik olmus ikinci dunya savası telsizlerine benzemiş :) elinize sağlık

 2. varol diyor ki:

  banada böyle bir cihaz lazım yardımcı olabilir misiniz?

 3. jblkaptan diyor ki:

  hocam selamlar bana kısa dalga 7 mgherzde calısacak cıhaz lazım yardımcı olurmusunuz olursanız sevınırım ben yapmaya baslamıştım ama bazı parcaları bulumayınca sogudum ..

 4. TB5X diyor ki:

  Hocam hangi parçaları bulamadınız bildirirseniz yardımcı olmaya çalışırım.. 73

 5. Batuhan diyor ki:

  Mehmet abi ellerini sağlık QRP zevki bi başka
  TB8BTR

Yorum Yapın

 
Copyright © 2010 TB5X Mehmet DİVİLİ Kişisel Web Sitesi. Sitenin Tüm hakları saklıdır.
Bu site wordpress altyapısı üzerine kurulmuştur. Düzenleme : TB5X.